Viz Ricci a Michal Hluchý, doostřím Nikem originál obrázek, zmenším rovnou na 650 pixelů, znova Nik s nastavením dle potřeby a je to. Hodně jsem si s tím dřív hrál, zkoušel jsem to po 10 procentech + různý další vyfikundace, ale nikdy to krokově nedopadlo líp než takhle rovnou. Nemáš Vašku nějakej příklad, na kterým bys ukázal, že má opravdu smysl se s tím takhle patlat?
Jinak ještě - čistě pro účely doostření mi duplikování vrstvy a následný „flatnutí“ připadá zbytečně nadsazený, stačí po použití filtru pomocí Ctrl+Shift+F nastavit procentuelní úroveň jeho aplikace, dělá to to samý při nižší svalový námaze... ;)
Nevim, ale osobne si myslim ze je lepsi obrazek zmensit najednou. Kdyz to zmensuji postupne a navic v kazdem kroku doostruji tak dochazi podle me k vetsi ztrate detailu nez kdyz to zmensim a zaostrim jednorazove. Takovou mam aspon osobni zkusenost (delam weby a tak uz jsem se nejruznejsich fotek a obrazku nazmensoval az-az :-)
Jeste k ukladani 4x4, nevim jak Photoshop ale Photo-paint (balik Corel) umi ukladat JPEG nejen jako 4x4x4 ale i jako 4x2x2 a vysledek je na stejne kompresi o poznani cistci a jemnejsi, byt na druhou stranu datove o neco vetsi.
No Václave, je vidět, že fotíš s kvalitním digi...
OK...ale potom není daleko od věci hodit na PP cedulku "Amatérum vstup zakázán" ....
SAkra Martine neopsal jsi to z od Karbusického z PhotoLife č. 32 12.02/1.03????
Tam taky neuvádí jak dlouho se to má prát v tekoucí vodě... :-)))))))))))))))
Vaclav: hezke. Libi, bavilo cist.
PS1: Při zmenšování používáme metodu bikubická interpolace, pokud někdo používá nějakou lepší tak ať u ní samozřejmě zůstane, jinak tato metoda je v PhotoShopu ta nejlepší defaultní.
Jaky je sortimet v tech nejakych lepsich?
David: v prumeru dve hodiny ... :o))) ale ne na PP ale pro finalni podobu ... asi jsem puntickar ... :o)
Prosim vas, jak dlouho kdo travite upravou svych fotek??? :))) Neni jednodussi to ostry vyfotit?
Jenom bych podotkl, ze namisto jednoho rizneho ostreni je casto lepsi doostrovat opakovane napr. po 10% (totez u Unsharp Mask -- tam je dobre jeste kvuli sumu trochu experimentovat s prahem). Pokud vznikaji prilisne kontury, muze mit nekdy lepsi vysledky nelinearni zaostreni (NL filtr). Celkem pekny clanek na tohle tema vysel pred casem na
rootu (tam se ovsem uvazuje GIMP). Jinak co se tyce linearniho ostreni pred zmensenim tak si myslim, ze to vicemene nema smysl, protoze nasledne zmenseni ty detaily zase vyhladi (neplati pro maskovani rozostreni).
hezké článek, já poučivám Nik Sharpener, sílu určuju "faderem" a lokální ostření přes vrstvy..... :-))
Petr: Unsharp mask mohu take doporucit. Nicmene clanek byl koncipovan pro zacatecniky a tento filtr uz potrebuje nejake nastaveni. Jinak v sobe zahrnuje moznosti sharpen more a samozrejme i sharpen, protoze to jen jemnejsi varianta ...
Michal: vicemene nemam. Rozdil je v tom ze progressive, uklada soubor prokladane a ma vetsi naroky na pamet pri zobrazovani. Nektere stare verze prohlizecu to dokonce nemusi podporovat. Pokud pouzivazas optimize to file size. Dostanes se cca o 1-2 procenta na horsi kompresi, ale nemas predchazejici problemy. Je to vec volby. Nicmene ja jsem jeste s Progressive nikdy problemy nemel, tak tuto metodu pouzivam ...
Na doostřování používám filtr "unsharp mask", který se obecně docela doporučuje a dává dobrou kontrolu nad výsledkem. Podle mě funguje v podstatě tak, jako to spojování normální a doostřené vrstvy. Zkoušels'?
S tím progressive JPEGem jseš si sichr? Moc se mi to nezdá, AFAIK je to právě obráceně.
Pak je ještě dobré zaškrtnou "optimized", velikost se ještě trochu zmenší (bez ztráty kvality), ale snad je to na úkor kompatibility souboru, nicméně přinejmenším aktuální MSIE a Opera s tím problémy nemají.
A ještě jedna věc, pokud chce někdo zachovat EXIF, může ho před uložením přes "save for web" Exiferem vyexportovat a následně zase vložit, samotné textové údaje mají tak 1 kB, ale nejsem si úplně jistý, co to udělá s náhledem.
Mirek: pokud mivas problem s preostrenim, pouzivej jen sharpen, pripadne ho v jenom kroku muzes vynechat ... Slouceni dvou vrtstev je pro precizni doostreni, vetsinou se tak daji vytanout detaily ... vyhoda spociva v tom, ze si muzes to ostreni korigovat v jednotkach procent 0-100 ... pripadne pokud opravdu casteji preostrujes, tak toto muzes pouzit uz v prubehu zmensovani ...
ulozeni pod 100kB: Vaclave, mas nejake vyhrady k pouzitiu Optimize to File Size? automaticky to nastavi najvyssi mozny stupen kvality...
Tak to musím zkusit ! Já jsem na postupné zmenšování moc nevěřil ale když to říkáš..... a fotky máš udělaný dobře. Ten princip sloučení dvou vrstev mi není úplně jasný, mívám problém spíš s přeostřením než, že bych to potřeboval mockrát doostřovat.
Clovece Ricci, ja nevim jak ty, Nik mam celkem rad, obvzvlaste Color Efex, ale Sharpener nic moc, prijde mi ze to nemam pod kontrolou, ale je to zrejme jen vec nazoru ... :o)))
Nebo to jenom downsamplujeme a pouzijeme Nik Sharpener :o)))
http://www.photosig.com/go/photos/view?id=1025072 - napriklad proti tomuhle nemam nic..
To som ani netusil, ze je to taka veda :-) Ale som rad, ze je to tu tak pekne vysvetlene, mozno sa to bude niekedy hodit. V kazdom pripade toto zosumarizovat, da dost prace. Moja ucta.
Tomáš Houda (14:37:27 29.08.2003): no, tady slo asi o klasicke bookovky, tam je to hadam kontraproduktivni vzdycky ;-)
Myslim ze 100% sucasnych digitakov snima 10-14 bitov na kanal, dalej to spracovava v 16bit a az nakoniec to konvertuje. Oly E20 ma 10bit/kanal a Oly C5050 ma 12 bit/kanal. Dokonca mam aj zdrojaky RAW konvertoru na Oly pre pripadne dalsie studium. Podla mna to ze snimac interne pracuje napr. s 12bit/kanal dokazu v postprocessingu fotaky a ich SW dokonale vyuzit. Zdrojak+EXE: www.tutok.sk/fastgl/fgraw/
Souhlasím jedině s tím, že člověk by měl mít v sobě "autocenzuru". Otázka je, jak získat své mantinely, jak poznat, co je dobré a co ne, pokud člověk nemá ZKUŠENOSTI. A o tom to celé je. Raději si vyslechnu konstruktivní kritiku na snímek který jsem považoval za dobrý, než abych zavrhl snímek, který JE dobrý, proto abych "neotravoval".