[Celkové hodnocení: 85 %] [Počet recenzí: 3]
aa* tomáš szépe | 15:29:18 21.07.2006 | |
Zkušenosti s hodnocenou technikou/službou: ~2 roky s nc1000s
Zkušenosti s podobnou technikou/službou: ~3 roky s kinofilmem
Celkové podrobné hodnocení:
spolehlivy a velmi kompaktni system se skvelou optikou
KLADY:
+ male, lehke telo
+ na kinofilmove pomery dokonala a extremne lacina optika
+ obri hledacek se slusnou matnici
+ promyslene, logicke, ergonomicke ovladani (predevsim AE lock je vyresen dokonale)
+ jednoduchy stroj
ZÁPORY:
- autoexposure rezim je shutter priority (ne aperture priority)
- volic expozicniho casu je na bajonetu, pred clonovym krouzkem - znacne nesikovne, pokud jste zvykli na nikon/pentax/apod.
- prakticky nesehnatelne dioptricke korekce
- mala rozsiritelnost systemu
- zaverka nespolehliva v extremnich teplotach
- nic moc build
- 21mm sklo (nejsirsi dostupne) nesezenete, kdybyste se rozkrajeli - a pokud ho sezenete, vysolite za nej vic penez nez za nikon f3 s 3.5/20 nikkorem.
Tomáš Kořan | 00:36:31 13.06.2006 | |
Zkušenosti s hodnocenou technikou/službou: asi 2 roky
Zkušenosti s podobnou technikou/službou: vice nez 10 let
Celkové podrobné hodnocení:
je to jedna z tech krabicek co na cloveka dychnou stylem a "zapomenutou" kvalitou svych skel. mam 2,8/135 (ostra a kontrastni od plne diry), 1,7/50 (take skvela od otevrene clony), 2,8/28 (na tu jsem cetl nenadsene ohlasy ale je to hodne kontrastni sklo s hodne nizkym zkreslenim. pri plne otevrene clone mekci ale jen lehce, v pomeru k ostatnim, vyjimecne ostrym sourozencum.)
fotoaparat jen evidentne staven na praci s automatikou clony, manual se zvlada nesikovne, krouzek s casy prekazi krouzku clonovemu na objektivu. v hledacku je nalevo jehla, ukazujici danou clonu. kompenzace expozice neni k dispozici. zaverka je platena, horizontalni. kdyz je mrzne nebo je vedro, nenaskoci dobre. pres jeho nedostatky si me tento fotacek ziskal, fotim s nim rad. v cechach se nesezene, bohuzel. servis tu a tam udela jeden hodny a sikovny pan...
KLADY:
+ skvela skla
+ vyborny hledacek
+ vymenitelna matnice
+ opravdu male rozmery
+ intuitivni ovladani casu zaverky na kolecku objimajicim bajonet (jako u OM rady Olympusu)
+ kvalita provedeni tela
ZÁPORY:
- nejrychlejsi cas 1/1000
- nespolehlivost platene zaverky v extremnejsich teplotach
- hledacek je tmavsi (pro cloveka zvykleho na Pentax)
- kontrola hloubky ostrosti jen v manualnim nastaveni clony...
- ...kterezto se provadi nesikovne hned u krouzku s casy, takze nejlepe je pracovat jen se clonovou automatikou
Kamil Toman | 11:22:58 30.09.2004 | |
Zkušenosti s hodnocenou technikou/službou: Tahle typ fotoaparátu už něco pamatuje, v té době ještě Mamiya vyráběla populární kinofilmové zrcadlovky. Model 1000s byl představen už v roce 1977, s postupem času jej nahradily modernější verze, především řada ZE/ZE-X. Přesto všechno je tenhle fotoaparát tím, který využívám nejčastěji. Je příjemně malý a nenápadný (mnohem menší než třeba Praktica nebo manuální zrcadlovky od Canonu), zároveň ovšem celokovový a tedy dostatečně odolný.
Má vlastní bajonet, takže co se týče objektivů, je to potřeba vzít v potaz. S běžnými ohnisky ale není problém, shadno lze sehnat dobré 28, 35, 50, 135 a 200mm objektivy, dokonce i nějaké zoomy ;). Méně častá ohniska jako 14, 21 nebo 300mm nebo makroobjektivy jsou občas k vidění taky, ale ceny už nejsou tak příznivé. Kvalita objektivů se trochu různí, výsledky z těch lepších ale snadno unesou srovnání s výsledky z dnešních kvalitních pevných skel. Ostření na objektivech je samozřejme čistě manuální, hledáček je ale o třídu lepší než třeba u Prakticy.
Samotné tělo nemá žádné zvláštní funkce, na druhou stranu se velmi dobře a rychle ovládá. Je možný buď režim plně manuální (expozimetr přitom ukazuje naměřené hodnoty) nebo režim časové automatiky, kdy fotoaparát podle času sám nastaví clonu. Clonovou automatiku to neumí, ta přichází až u zmodernizovaných verzí (ty mají kvůli tomu ale nekompatibilní bajonet!). Někoho může překvapit, že čas se volí prstencem, který je umístěn hned vedle clonového kroužku -- osobně mi to vyhovuje, protože při vhodném držení člověk nemusí dávat aparát od oka a čas lze volit stejně jako clonu levou rukou. Jinak jsou funkce klasické -- expoziční zámek, samospoušť, kontrola hloubky ostrosti. Nepříjemná může být závislost na bateriích, protože závěrka je kvůli přesnějšímu chodu elektronická -- baterie ale vydrží opravdu dlouho, i několik let, protože ovládá jen čas závěrky a expozimetr. Navíc lze stav baterie ověřit přes LED kontrolku přímo na těle fotoaparátu.
Zkušenosti s podobnou technikou/službou: Běžné kinofilmové a digitální fotoaparáty, např. Praktica, Canon, Pentax, Sony, ...
Celkové podrobné hodnocení:
Výborný fotoaparát s dostupnými objektivy za příjemnou cenu. Se základním 50mm objektivem se dá sehnat okolo 50EUR, přičemž i zvětšenin 20x30 nebo 30x40 se není třeba bát.
KLADY:
- Velmi jednoduché a rychlé ovládání
- Velký a světlý hledáček (pokrytí 95%, zvětšení 0,94x, matnice jsou výměnné), ostřící pomůcky
- Kvalita provedení těla i skel
- Cena
- Zámek expozice na spoušti, přesnost závěrky
- Kompaktnosti a odolnost aparátu
ZÁPORY:
- Chybějící clonová automatika (osobně mi to nevadí, ovládání clony i času je velice rychlé, mnohem pohodlnější než třeba u Prakticy)
- Závislost na bateriích (bez nich lze fotit jen na 1/1000).
- Jehla expozimetru (ukazující přímo clonu) není ve slabém osvětlení dobře vidět
- Nejrychlejší čas závěrky 1/1000s (lze řešit ND filtrem)
- Horší spolupráce s bleskem (synchro 1/60), nemá TTL pro blesk
- Hledáček nemá dioptrickou korekci
- Existuje redukce ze závitu M42 na bajonet CS objektivů, ale není úplně ideálně vyřešený. Na druhou stranu umožňuje automatický přenos clony.