[Celkové hodnocení: 99 %] [Počet recenzí: 1]
Jiří Březina | 12:43:47 15.12.2004 | |
Zkušenosti s hodnocenou technikou/službou: 4,5 roku, tj. několik set filmů
Zkušenosti s podobnou technikou/službou: Manuální SLR 35 mm (Praktica, Pentax, Zenit, ...) a 6x6 (Pentacon, Kiev), pár týdnů s DSLR
Celkové podrobné hodnocení:
Foťák - legenda. První profesionální 35 mm SLR, vyráběla se beze změn v letech 1959 - 1974 a převahou praktických výhod vytlačila z profesionální reportáže do té doby dominující dálkoměrné přístroje, především Leica a Contax (ty nejkvalitnější na trhu ve stopovém množství přežívají, ale staly se nástroji žánrových specialistů a také fetišem snobů). Nikon F zdaleka nebyl první kinofilmovou zrcadlovkou (Kine-Exakta v r. 1936), ale byl první, který dohonil špičkové dálkoměry kvalitou a spolehlivostí, klíčovými vlastnostmi z pohledu profesionálů.
Funkčně jednoduchá, ale extrémně spolehlivá a odolná zrcadlovka (spadl mi bez brašny z kola za jízdy na asfalt, přímo na objektiv, fotil dál a kosmetická oprava stála 200 Kč). Umí toho proti automatickým přístrojům velmi málo, ale co dělá, dělá dobře a jsou to právě funkce pro fotografování klíčové. Na Nikonu F je dále vidět, že byl od počátku pojat jako základní kámen rozsáhlého systému, který zahrnoval škálu velmi kvalitních objektivů, hledáčků, matnic, motorů a dalšího příslušenství, umožňující nasazení ve speciálních oborech. Zřejmě právě jasná technická převaha nad zbytkem světa a související podcenění marketingu vedlo k vyklizení části trhu firmám sice technicky slabším, ale aktivnějším v marketingu (stav trvá).
Nikon F konstrukčně vyšel z dálkoměrného přístroje Nikon S a byl nahrazen vylepšenou verzí F2. Poptávka po původním F ale několikrát zabránila zrušení výroby, takže F a F2 se vyráběly pět let souběžně. Kolik inspirace poskytl konkurenci, je těžké vypočíst, ale není obtížné si toho na výrobcích všímat.
Podrobný popis anglicky (český jsem nenašel, menu je DOLE).
KLADY:
Úžasný pocit nekomplikované jistoty. Aparát ostře vyfotí vámi nastavenými parametry vámi zkomponovaný snímek na vámi vybraný film, nic víc a nic méně nečekejte. Nemá v sobě ani baterii, natož vlastní představy o ostření, clonění a časech závěrky.
Hledáček ukazuje přesně 100% filmového políčka.
Kvalita objektivů včetně těch z 60. let je pro mě s rezervou dostatečná (moje ohniska 3,5/28, 2/35, 1,4/50, 2,5/105, 3,5/135) a je zřejmě vyšší, než u většiny současných zoomů.
Velmi spolehlivá závěrka (např. mrazuvzdorná do -50°) z titanové folie (roletky, nikoli planžety).
Dlouhá filmová dráha i přítlačná destička se starají o rovinu celého políčka.
Objektivový bajonet, na který se i dnes dají dokupovat nové objektivy a příslušenství (včetně originálu). Nepíšu , že ty dobré jsou levné.
Předsklopení zrcátka, čas T
Výměnné matnice (12), výměnné hledáčky (min. 5), motor a zadní stěna se zásobníky na 250 snímků v metráži atd. atd.
ZÁPORY:
Následující vlastnosti pro moji práci citelnými nevýhodami nejsou, ale pro někoho by mohly být:
- vše se nastavuje ručně, automatické je pouze přiclonění na pracovní clonu před snímkem a natažení závěrky s přetáčením filmu
- chybějící expozimetr (je jen u verzí s hranolem Photomic)
- váha kolem kila (je zároveň výhodou pro pevné držení )
- ergonomie poplatná době, např bez madel, bez informací v hledáčku (nutno si zvyknout - zvyknout si lze)
- chybějící standardní bleskové sáně
- synchronizace blesku na 1/60
- přesklopení zrcátka vyžaduje oběť jednoho prázdného políčka
- při vkládání filmu je nutno vyjmout zadní stěnu, nelze na stativu
- hluk závěrky/zrcátka je větší než u méně bytelných zrcadlovek (přesto se daří udržet rozumné časy kolem 1/30)
- není to foťák pro fotografy, kteří se z jakýchkoli důvodů nemohou zabývat technickými parametry snímku
- standardní drátěnou spoušť lze použít jen se zakázkově vyrobenou redukcí
- chybí okénko na kazetu, typ a citlivost filmu se ručně nastavuje na mechanické paměti na spodku.