Co dostanete do ruky?
Knihu věnovanou portrétní fotografii, přesněji technikám vzniku portrétů, na kvalitním papíru a s výbornými fotografiemi.
Obsah knihy.
Chvályhodné určitě je, že autoři na začátku nezapomněli na seznam nejvhodnějšího vybavení pro portrétní fotografii, doplněný i tabulkou pro přepočet ohniska u APS-C senzorů.
Toto dvoustránkové kompletní shrnutí je umístěno hned za úvodem, kde se oba autoři představují.
Následuje hlavní část, souhrn fotografických tipů, logicky očíslovaných od jedné do sta, takže lze lehce zkontrolovat, že nás autoři nešidí co do počtu rad.
Každý tip je zpravidla souhrnným postupem, jak vytvořit danou fotografii, dle povahy tipu je přiložena jedna, někdy i více ilustračních fotografií.
Autoři vesměs výborně volí názvy tipů, konkrétní tip je v odstavci či dvou detailně rozveden do popisu techniky.
Téměř vždy jsou také zdůrazněny zákonitosti nebo naopak úskalí při tvorbě daného snímku.
V popisech najde novou inspiraci i opravdu zkušený fotograf, který se portrétem zabývá, navíc, opakování je matka moudrosti.
Začátečníkům naopak popisy umožní detailní nahlédnutí do "kuchyně" tvorby portrétu, u některých tipů se přitom v principu jedná o návod krok za krokem.
Přesto, nebo právě proto čtenáře hodně tipů donutí přemýšlet nad nutností experimentu při vlastní tvorbě. Tipy k tomu nenásilně směřují, a znovu a znovu kladou důraz na myšlenku, že bez experimentu není nových cest.
Až na výjimku jsou u každého tipu popsány všechny použité hodnoty, které mají vliv na expozici a stavbu fotografie, tedy typ fotoaparátu, clona, čas, použitý objektiv, ISO, někdy i přesné ohnisko.
Povedlo se vše?
Ač jsem hledal pečlivě, nenašel jsem žádnou hrubou chybu, zavádějící popisek nebo nesmyslnou větu.
Dlužno dodat, že autoři u některých tipů předpokládají práci ve Photoshopu, a hlavně, poměrně vysoké procento fotografií vyžaduje dodatečné vybavení, např. odraznou desku, difuzér, někdy i zábleskovou techniku.
První dva jmenované doplňky by asi měly být ve výbavě každého fotografa, který to s portrétní fotografií myslí vážně, vlastnictví zábleskového světla, potažmo s generátorem pro použití v exteriéru, ale takovou samozřejmostí není.
Z vlastní zkušenosti ale můžu posoudit, že většina z těchto scén by se bez zábleskové techniky obešla, přičemž hlavním záměrem recenzované knihy bylo zejména do detailu popsat vznik portrétů za použití různých technik stavby, což se beze zbytku povedlo.
Shrnutí.
Kniha je kompaktním sborníkem nápadů s dobře zpracovanými popisy, zkušený autor zde najde nové podněty a dobře shrnuté dosavadní poznatky, začátečník dostane materiál na měsíce experimentů a hlavně instantní návody, jak okamžitě tvořit nápadité portréty.
Chtěl bych pochválit výborný překlad a vůbec celé zpracování české verze knihy, myslím, že se vydavatelství Zoner Press povedl výborný kousek.
Najde se pár drobných chyb, ale vzhledem k hutnosti obsahu je to pochopitelné, nejedná se o žádné hrubky, spíše úsměvné záležitosti "zaviněné" zřejmě překladem.
Za všechny zmíním stranu 13, zde efekt "posunutí zaostřeného místa" bude lépe/správněji vyjádřen slovy "posunutí roviny ostrosti".
Bonus.
Na internetové adrese vydavatelství www.zonerpress.cz můžete v sekci knihy pro grafiky a fotografy nalézt stručný popis knihy, včetně čtyř plnohodnotných ukázek, což je výborný počin, rozhodně nebudete kupovat zajíce v pytli.
Co vás to bude stát?
Doporučená cena je 329 Kč, myslím, že je to suma odpovídající hodnotě, kterou za své peníze dostanete.