Pan Smazaný | 10:17:30 10.10.2004 | |
Vážená pojišťovno,
odepisuji na Váš dopis, kde jste mě žádali o upřesnění mého úrazu. Do oznámení úrazu jsem uvedl, že jsem si úraz způsobil sám. Jsem zaměstnán jako zedník a zmíněný den jsem pracoval zcela sám na stavbě domu. Po dokončení mi zbylo asi 250 kg cihel na střeše. Sešel jsem tedy dolů,tam jsem přes kladku vytáhl nahoru po laně prázdný sud, do něhož jsem hodlal uložit zbývající cihly. Lano jsem dole pevně zabezpečil a šel jsem na střechu naložit cihly do sudu. Po naložení všech cihel jsem sešel opět dolů, abych spustil sud s cihlami. Ve smlouvě máte uvedeno, že vážím pouze 75 kg. V momentě, kdy jsem lano odvázal a držel jen v ruce, jsem se ujistil o působení gravitace. Výše jsem napsal, že sud, který sám o sobě váží 25 kg, byl naložen 250 kg cihel. Jak si jistě domýšlíte sami, moje váha 75 kg nemohla udržet tak těžký sud a než jsem si to uvědomil, byl jsem v prudkém pohybu vzhůru a sud, který byl na úrovni střechy, naopak v prudkém pohybu dolů. Zhruba na úrovni třetího patra jsem se setkal s protipohybujícím se sudem, což vysvětluje tu zlomeninu lebeční a lícní kosti a vykloubení ramene. Dále jsem pokračoval směrem vzhůru, až jsem se zastavil s prsty v kladce. I přes velkou bolest jsem se však držel lana. V tom samém momentě sud s cihlami dopadl na zem a rozbilo se mu dno. Výše jsem napsal, že sud sám o sobě váží 25 kg a já, jak máte uvedeno ve smlouvě, 75 kg. Působení gravitace pokračovalo dále, a jak si jistě domyslíte, situace, kdy já se 75 kg jsem nahoře a sud vážící pouze 25 kg dole, nemohla setrvat. A tak jsem se v okamžiku ocitl v prudkém pohybu dolů a prázdný sud v prudkém pohybu naopak nahoru. Zhruba na úrovni třetího patra jsem se opět setkal se sudem, tentokrát prázdným. To vysvětluje zlomeniny obou kotníků. Dále jsem pokračoval směrem dolů, kde jsem prudce narazil na zem, což vysvětluje ta rozdrcená kolena a pánev. V bolestech a bez vůle jsem pustil lano, na jehož druhém konci přes kladku visel prázdný sud beze dna vážící 25 kg. Působením gravitace se ocitl v prudkém pohybu dolů, přesně do míst, kde jsem bezvládně ležel. To vysvětluje ta tři zlomená žebra. Doufám, že jsem vám poskytl Vámi požadované informace.
Na další zajímavou spolupráci se těší
Váš klient.
Ondřej Stehlík | 09:28:29 07.10.2004 | |
Nic neplánujte - věci nakonec stejně dopadnou úplně jinak.
Na letošním zasedání amerického Institutu soudních znalců ohromil jeho prezident Don Mills posluchače líčením případu bizarní smrti. 23. března ohledával soudní lékař tělo Ronalda Opuse a dospěl k závěru, že zemřel následkem střelné rány do hlavy. Skočil z desetipatrové budovy se záměrem spáchat sebevraždu
a v dopise na rozloučenou popsal svou depresi. Když padal kolem 9. patra, ukončila jeho život střela, která vyšla z okna. Ani střelec, ani sebevrah ale netušili, že v 8. patře je kvůli dělníkům záchranná síť, a že by tedy Opus nemohl uskutečnit svou sebevraždu tak, jak zamýšlel. Fakt, že byl zastřelen na cestě k jisté smrti, která by ale kvůli síti skončila neúspěchem, vedla lékaře k závěru, že jde o vraždu. V místnosti v 9. patře, odkud vyšla rána, bydlel stařec s manželkou. Hádali se a on jí hrozil puškou. Byl ale tak rozčilený, že když stiskl spoušť, ženu minul a střela zasáhla Opuse. Když někdo hodlá zabít osobu A, ale zabije osobu B, je vinen vraždou osoby B. Stařec ale prohlásil, že si myslel, že puška není nabitá. Řekl, že sice ženě puškou často hrozí, ale nemá v nejmenším úmyslu ji zavraždit. Zabití Opuse proto vypadalo jako nehoda - puška byla zřejmě nabita nedopatřením. Pak se ale objevil svědek, který den před nehodou spatřil syna starých manželů, jak pušku nabíjí. Stará paní přestala syna finančně podporovat a syn, který věděl o otcově sklonu vyhrožovat manželce puškou, ji nabil v naději, že otec matku omylem zastřelí. Z případu se tak rázem stala vražda pana Opuse spáchaná synem obou manželů. Další šetření ale odhalilo, že tímto synem byl sám Ronald Opus. Ten propadal depresi, když se mu nedařilo zinscenovat smrt své matky. Proto skočil ze střechy, ale byl zabit střelnou ranou z okna v 9. patře. Zabil tedy sám sebe a soudní lékař případ uzavřel jako sebevraždu.
A teď kontrolní otázka! Je toto paradox? :-)
Jaroslav zeměkoulan Černý | 07:58:35 07.10.2004 | |
čili, podle této definice bych řekl, že není paradoxní, že se lidi berou, když mají děti (byť ve Švédsku), ani to, že vosa žere mrtvou rybu... naopak paradoxní mi přijde že někdo spí ve spacáku, když má kolem spoustu krásných postelí, nebo to, že holub maje křídla, čeká na metro...
Jaroslav zeměkoulan Černý | 07:54:43 07.10.2004 | |
k vašemu sporu:
paradox: neočekávané, překvapující tvrzení, zdánlivě protismyslné a odporující běžným soudům, pokládaným za správné
kontrast: naprostá nebodobnost, odlišnost vlastností, opak, protiva
tolik slovník cizích slov
Milan Vašek | 00:00:38 06.10.2004 | |
TIG: Uvedl jsem staré paradoxy, aby bylo na čem stavět. Byly by-li popřeny i ty, bylo by to těžké. Vnímání světa je hodně subjektivní věc, na starých paradoxech se schodneme, na hledání nových budeme v rozporu. Nicméně já si stojím za tím, že děcko na svatbě představuje paradox, ty si stojíš za tím, že ne. Já si stojím za tím, že hledat něco v něčem je pozitivní, ty zřejmě nesouhlasíš, že neochota pokusit se to hledat, je negativní. Já si stojím za tím, že v mnohém paradox najdu, ty si stojíš za tím, že jde o zmatení pojmů. Máme holt jiné názory, ty jsi uvedl svůj a já svůj. V zásadě se to dá shrnout, že jsme se v této otázce neshodli. Nic víc, nic míň.
Tr. Ianus Germanicus | 12:23:15 05.10.2004 | |
MV: tvuj text je ponekud zmatečný: jednak v první časti nevím, proč se dobýváš do vrat, o ktera se nikdo nepře (Sokrates, milujte své nepřátele) - ano, to jsou opravdu (vyřčené) paradoxy... možno přidat klidně další, třeba klasické Zenonovy p.
ve druhé časti (zrejme na zaklade predchoziho nezpochybnitelneho tvrzeni), ale za paradoxy uz prohlasujes neco, co paradoxy opravdu nejsou (svatba, vosa)
A ve třetí zavěrečné části umnou konstrukcí naznačuješ, že ti, kteří nesouhlasí (s tím, že svatba, ryba nejsou paradoxy) mají negativistický přístup k životu, focení, sobě...
Hmmm... to je slušná ukázka manipulace "záludů" v diskuzi... :-/
Nicméně, setrvávám na svém původním tvrzení, že fotek-paradoxů je tu přesně 2 a půl... byť by si ostatní svoje neParadoxy chtěli nadále za paradoxy nadále prohlašovat. Vím, proč si na tom stojím.
Tr. Ianus Germanicus | 13:22:13 04.10.2004 | |
Milan Vašek a spol: Kdo chce paradox míti, tak si paradox vždycky najde. (kdo chce psa býti, tak si hůl vždycky najde) Ale ani v současném postmoderním zmatení výrazů a hodnot, kdy je mozne cokoliv prohlasit za cokoliv nemuže ve slušné společnosti býti paradoxem to, co paradoxem neni - to by bylo ponekud (nikoliv paradoxní), ale hloupe, hlavne, bychom se nedokazali vubec domluvit, kdyz by kazdy přiřazoval slovům význam, který se mu zrovna hodí (nebo mu přijde pravděpodobný) - jo, semantika to je svinstvo ;-)
Ondřej Stehlík | 13:06:27 04.10.2004 | |
To Milan Vašek: Obdivuji, že sis dal tu práci ve všem najít paradox, ale podle této logiky by se dal paradox najít na každé fotce. Vyfotím psí exkrement na chodníku a řeknu, že paradoxem je to, že exkrement leží na místě, kde se má chodit, vyfotím letadlo na nebi a řeknu, že paradoxem je to, že předmět těžší než vzduch lítá, vyfotím libovolného člověka a řeknu, že paradoxem je to, že ten člověk tu teď jde po ulici a za pár desítek let už bude zahrabanej pod zemí... Pokud je nějaká věc běžná, okoukaná, paradox z ní vyprchá; Je to totiž věc subjektivní a dočasná.
Pan Smazaný | 22:14:50 02.10.2004 | |
Aby to nevypadalo jako ,že žehrám nad dodržováním fototématu:)) Jistým paradoxem je pro mne i snímek holuba na nástupišti Metra i jemu podobné. Zdůrazňoval jsem pouze takové snímky které svou hodnotou plně ,a dle mého významově správně vystihují dané téma. Jak ,ale už někdo psal, může být pro někoho jasným favoritem i exhumace, nebo něco podobného. Sám jsem tentokrát nenašel ve svém okolí vhodný námět pro téma( bohapustá výmluva:)....ne, měl jsem snímek, ale nepostnul jsem) a tak se mi to vyjadřuje poněkud snáz:)) Ne, nic ve zlém, obdivuji všechny ,kteří našli svůj paradox a umístili ho v soutěži. Jen bych podotknul, že by neškodilo se před tím trochu zamyslet, zda-li je zadání dodrženo.
Těchto pár řádků píši pod pohrůžkou ničivé síly potencionální maršálské holi:)
Milane, napsal jsi to moc hezky:)
Milan Vašek | 19:49:37 02.10.2004 | |
No, narozdíl od většiny některých komentářů bych to neviděl až tak negativně. Podle mne různé druhy paradoxu zachycuje absolutní většina fotek. Jenom některé příklady:
třeba k té svatbě nahoře:
Je paradoxem, že ve Švédsku se většina svateb koná až dlouho po narození potomka.
Nebo ke skleněné věžičce:
Je paradoxem, že najkrásnější moderní stavby berou tradiční ráz původní architektuře.
Nebo k těm panelákům:
Je smutným paradoxem, že na to, aby mohli lidé bydlet, musí ničit svoji krajinu.
Nebo k té ohradě:
Paradoxem je, že ve výběhu pro jeleny budou většinu času pouze kohouti.
Nebo k té rybě:
Paradoxem se stalo, že ryba, která se celý život lovila hmyz nad hladinou, byla sežrána vosou. :)
Nebo k té elektrárně:
Paradoxem je, že země s jedním z největších přírodních bohatství, je největším znečisťovatelem životního prostředí.
Nebo k tomu oltáři:
Paradoxem se stalo, že většina starých kostelů se dnes již neobejde bez moderních technologií.
Nebo k té ceduli:
Je jmenným paradoxem, že na to, abyste se dostali na Bílou, musíte projít Černou.
To jsou jenom některé základní příklady. Paradoxů je hrozně moc druhů. Je tu i několik optických paradoxů, které zdánlivě zaznamenávají absurdní skutečnost, ale ve skutečnosti zachycují realitu. Něco jako moje oblíbené obrázky kreslených paradoxů.
Paradoxem je, že ani autorka tématu vlastně neví o všech formách paradoxů.
Vaclav Kabat | 07:27:54 01.10.2004 | |
prikladam : \Par`a*dox\, n.; pl. {Paradoxes}. [F. paradoxe, L.
paradoxum, fr. Gr. ?; ? beside, beyond, contrary to + ? to
think, suppose, imagine. See {Para-}, and {Dogma}]
A tenet or proposition contrary to received opinion; an
assertion or sentiment seemingly contradictory, or opposed to
common sense; that which in appearance or terms is absurd,
but yet may be true in fact.