Sigma SA-9
[Celkové hodnocení: 60 %] [Počet recenzí: 1]


PROFIL AUTORAJan Gahura | 19:54:58 11.12.2003 | : - | POSLAT ZPRÁVU VLOŽIT AUTORA DO BOOKMARKU

60

Zkušenosti s focením (obecně): Intenzivni petimesicni zavislost.
Zkušenosti s hodnocenou technikou/službou: Tri mesice ve vlastnim drzeni.
Zkušenosti s podobnou technikou/službou: Nyni Canon EOS 33.

Celkové podrobné hodnocení:
Takze. Budu srovnavat dotycnou techniku hlavne s tim EOSem, abych cerpal z vlastnich zkusenosti. Na prvni pohled cloveka zaujmou velmi libive technicke udaje: 1/8000, korekce +-3EV po 1/2EV, bracketing, manualni nastaveni ISO atd. Co se tyka techto moznosti, je to aparat srovnatelny s EOSem 33. I co se tyka mereni svetla.
Je treba pocitat s tim, ze je zde jen jeden krizovy zaostrovaci bod, coz ale nemusi byt az tak na zavadu. Telo se drzi pomerne dobre, ale jako u vsech mensich zrcadlovek trochu chybi misto na malicek. Bohuzel se k tomuto aparatu nedela battery pack. Dalsi nevyhodou je zrcadlovy hledacek, ktery je o neco mensi nez u EOSe (o mnoho mensi nez treba na Nikonu FM2 nebo EOSu 3).
Ovladani je pomerne pohodlne. Funkcnim volicem je kolecko kolem spouste, coz je podle me velmi dobre reseni. Clovek nemusi vubec sundavat prst nekam mimo. A ted nevyhody: zamek expozice se musi pro pamatovani zmacknout a pote namacknout zpoust. Pokud nedrzite spoust nebo tlacitku zamku, data jsou v prachu, coz je krajne nepohodlne. Staci, aby vam zklouzl prst a muzete merit znovu. V manualnim rezimu je mozne nastavovat casy pouze po celych clonach, tak jak je tomu treba na manualnich telech. Dalsi nepohodlnosti je podle me zpusob zobrazeni namerene expozice. V hledacku neni bezny graf, ale pouze cislo a znamenko +-. Je tedy nutne se o neco vice soustredit na cteni udaje. Graf je pro rychlou orientaci mnohem lepsi.
No a konecne je potreba take probrat prislusenstvi k tomuto telu. Je znamou pravdou, ze foti objektiv a ne telo. Tento aparat disponuje exotickym bajonetem Sigma SA, ktery ma na svete uz jenom par starsich tel od Sigmy a nove digitalni SD9 a SD10. V nabidce skel Sigma vsak chybi nektere standartni objektivy (zatim). Napriklad chybi svetelna padesatka (rekneme f1.8 nebo f1.4). Je ovsem pravdou, ze nektere objektivy jsou zase dobre a fotografove si je radi koupi i na svoje Nikony a Canony. Takze je potreba tuto stranku veci dobre zvazit. Pro me osobne v nabidce firmy Sigma chybi robustni profi analogone telo.
Takze muj verdikt zni, Canon EOS je takrka po vsech strankach lepsi. Rikam takrka, protoze tohle telo stoji pouhych cca 5000 kc!!

KLADY:
- CENA

- 1/8000

- reseni funkcniho volice

- mozna velikost a vaha, pokud se ohlizite po necem mensim.


ZÁPORY:
- hledacek

- zamek expozice

- zobrazeni expozicnich dat

- mozna vyber objektivu

- je to "nejvyssi" model u Sigmy, takze uz nic lepsiho a robustnejsiho neexistuje

- velmi tezko se prodava, protoze to u nas nikdo nechce :-)