Fotografie: ..:Národní park Podyjí I:..
Autor: Marek Melichar | |
Kategorie: krajina
Vloženo: 15:27:40 19.07.2004
- Technická data:
- Canon Powershot A80
- Poznámky a vzkazy:
- Národní park Podyjí / Thayatal
Národní park Podyjí se nachází v turisticky velmi zajímavé oblasti středního Podyjí. Kromě období 1950 - 1990, kdy byla velká část území dnešního Národního parku v tzv. hraničním pásmu, a tudíž nepřístupná, bylo toto území intenzivně turisticky využíváno již od poloviny 19. stol.
Vzhledem k mimořádným přírodovědným kvalitám území bylo po změně politického klimatu v roce 1989 započato s přípravami k přehlášení Podyjí do kategorie národní park. V roce 1991 byly vyhlášeny dva nové národní parky - Šumava a Podyjí. NP Podyjí je rozlohou nejmenším národním parkem v ČR - 63 km2, plocha jeho ochranného pásma činí 29 km2. NP Podyjí je situován mezi Znojmem a Vranovem nad Dyjí při státní hranici se sousedním Rakouskem. K 1.1.2000 byl vyhlášen Národní park Thayatal i na pravém rakouském břehu Dyje, čímž vzniklo jedinečné bilaterární území evropského významu.
Národní park reprezentuje výjimečně zachovalou ukázku krajiny říčního údolí v pahorkatinném stupni střední Evropy. Kaňon Dyje vytváří unikátní říční fenomén s četnými meandry, hluboce zaříznutými údolími bočních přítoků, nejrůznějšími skalními tvary, kamennými moři a skalními stěnami. Většina obdobných říčních údolí byla u nás pozměněna výstavbou přehrad, komunikací a rekreačních objektů. Území vyniká vysokou pestrostí rostlinných a živočišných společenstev danou střídavou expozicí svahů v údolí Dyje. Přirozenou osou území je řeka Dyje, která na své 40 km dlouhé cestě z Vranova do Znojma vytvořila v horninách českého masivu kaňonovité údolí, jehož hloubka dosahuje až 220 m.
Fotografie - vyhlídka Sealsfieldův kámen
Vyhlídka do hlubokého kaňonu Dyje na Popickém okruhu. Oblíbené místo spisovatele Karla Antona Postla (později používal anglický pseudonym Charles Sealsfield), narozeného r. 1793 v Popicích. Studoval teologii ve Znojmě a v Praze, vstoupil do řádu Křížovníků s červenou hvězdou. V roce 1822 uprchl do Švýcarska a potom do Ameriky. Demokratičnost americké společnosti na něho ve srovnání s rakouským absolutismem silně zapůsobila a popisuje tyto dva odlišné režimy v knihách „Rakousko - jaké je", „USA - jaké jsou" a „Američané - jací jsou". Později poznal i negativní stránky americké civilizace a jednu z nich - tragédii amerických Indiánů vylíčil v románu o indiánském náčelníkovi „Tokeah aneb Bílá růže". Roku 1832 se vrací do Švýcarska, kde roku 1864 umírá
- Popis:
- Klíčová slova:
- exif
Marek Melichar | 15:44:12 19.07.2004 | |
To Vítězslav Platoš - omilana pisnicka, na formatu A3 tohle vypada uplne jinak ;-) Ozivujici fotky mam v zasobe, budou dalsi. Co se tyce komentare, myslim ze s fotografovanim to ma hodne. Fotka neni anonymni a dokaze vysvetlit, proc tam fotograj jel a pokud to nekdo chce videt na vlastni oci, vi kam si ma zajet. Ostatne, komentare tady pouziva kdekdo.
Vítězslav Platoš | 15:40:49 19.07.2004 | |
Pjekne povidani, ale s fotografovanim to nema moc do cineni
- nezajimava krajina bez ozivujiciho prvku (urcite se mohl najit nejaky strom, ker, kamen)
- ploche svetlo, stacilo pockat na pozdejsi hodinu, pripadne dominantni mrak
- stavet snimek jen na kombinaci modre a zelene je dost malo
2+
- nezajimava krajina bez ozivujiciho prvku (urcite se mohl najit nejaky strom, ker, kamen)
- ploche svetlo, stacilo pockat na pozdejsi hodinu, pripadne dominantni mrak
- stavet snimek jen na kombinaci modre a zelene je dost malo
2+