- Technika:
- Olympus C-720-UZ
- Poznámky:
- květ - pampeliška <b>takové hooodně neoblíbené téma: PAMPELIŠKA..... "zničit, zadupat, zašlapat...."</b> <hr>a nemyslíte, že by jich byla škoda? (už jenom ten krásný název - smetanka lékařská/Taraxacum officinale)<br><u>Použití: </u>Mladé lístky, se pro vysoký obsah inulinu doporučují především jako vhodná a velmi hodnotná zelenina pro diabetiky. V antice se šťáva z pampelišek doporučovala jako prostředek proti pihám a žlutým skvrnám na kůži, mlékem se léčily záněty očí (odtud i název, odvozený z řeckých slov "taraxis" - zápal očí a "akeomai" - léčit). Slavný arabský lékař Avicenna, který působil v první polovině 11. století, léčil čerstvou šťávou z pampelišek vodnatelnost a překrvení jater. V lidovém léčitelství mnoha zemí byla smetanka velmi oblíbena a pouhý seznam chorob, při kterých se používala, by byl velice rozsáhlý. Dodnes je požívána vnitřně při různých chorobách jater, poruchách zažívání, připisuje se jí vliv na snížení hladiny cholesterolu v krvi, má dobrý účinek při chudokrevnosti a hypovitaminózách. Pražené kořeny lze použít jako kávovinou náhražku obdobně jako kořen čekanky. Rozkvetlé úbory slouží k domácí výrobě pampeliškového vína nebo pampeliškového medu. Úbory také obsahují velké množství pylu s vysokým obsahem bílkovin a poskytují včelám bohatou jarní pastvu.
Komentáře (168)
<BR> ad JV a MK - pampeliska to opravdu je (nejedna se ani o Crepis biennis ani jiny druh skardy, viz barevne prouzky na vnejsich ligulach).
<BR>Nejedna se ovsem ani o Taraxacum officinale a ani ceske jmeno neni smetanka lekarska (spravne rodove jmeno je pampeliska). Jedna se nejaky jiny druh, ale z teto fotky je nemozne rici ktery. Taraxacum officinale je druh exkluzivne skandinavsky. To jen tak na okraj, kdyz chces vypadat jakoze vedecky, tak neopisuj informace z lecitelskych prirucek pro babicky ;-).
Tuhle bych ale nejedl, protože bych si nebyl jistej, jestli to pampeliška opravdu je.
<i>ale v rámci zachování robnováhy mezi silou dobra a zla > 5<br>
kdo je dobro a kdo zlo, si nedovolím rozhodnout ... bude to fakt o prsa ;-)</i>
2Berenika : Nelži,daleko radši máš mšice na pampeluchách(sem to viděl v jednom přírodovědnym filmu :-)))